DESACTIVA ADBLOCK PARA VISUALIZAR LA PELICULA

     Bu videoda 2014’ün Ağustos ayında çıkan ve kısa sürede büyük bir başarı yakalayan bağımsız oyun “Five Nights at Freddy’s” hakkında bilmeniz gerekenleri derledim. Oyunun türü, “point and click survival horror”. Yani “hedefle ve tıkla tarzı’ hayatta kalma oyunu”.

Oyunumuz, “Freddy Fazbear’s Pizza” adındaki bir restoranda geçiyor. Siz oranın gece bekçisisiniz ve kendinizi, hayvan şeklindeki robotlardan korumak zorundasınız. Robotları güvenlik kameralarından takip ediyorsunuz.

Robotlar aslında gündüzleri çocukları eğlendirmek için var. Fakat geceleri bir sebepten kontrolden çıkıyorlar. Tamir ettirmek yerine bir güvenlik görevlisi tutmak daha ucuza geldiği için restoran böyle bir yola başvurmuş.

“Five Nights at Freddy’s”te vardiyeyi devraldıktan sonra, gece 12’den sabah 6’ya kadar hayatta kalmanız gerekiyor. Bu süre bilgisayarda 8-9 dakika, mobil cihazlarda ise 4-5 dakikaya karşılık geliyor.

Oyunda bir güvenlik odasındasınız. Dışarı çıkmanız mümkün değil. Sadece kapıları açıp kapatabiliyorsunuz, kameralardan robotları kontrol edebiliyorsunuz ve daha iyi görmek için ışıkları yakabiliyorsunuz. Ama elbette dikkatli olmanız lazım, çünkü bunları yapmak elektriğinizin tükenmesine neden oluyor. Elektrik tamamen kesildiğinde kapılar açılıyor ve robotlarla başbaşa kalıyorsunuz. Bu da pratikte “game over” demek.

ENLACES DE DESCARGA

Oyunun isminden de anlayacağınız üzere, 5 geceyi sağ salim tamamlamanız gerekiyor. Bir sonraki gece, daha zor bir level demek. Beşinci gecenin sonunda sizi bonus bir altıncı gece bekliyor. Robotların tümü çok aktif olduğu için bu bölüm zorluğuyla ünlü. Altıncı geceyi de bitirebilirseniz bu kez oyunda kendi gecenizi yapabilme opsiyonu çıkıyor. Bu sefer robotların zorluk derecesini siz ayarlayabiliyorsunuz.

“Five Nights at Freddy’s” oyunundaki androide karakterler, yapımcı Scott Cawthon’un yaptığı bir diğer oyun olan Chipper and Sons Lumber Co. oyunundan alınmış. Oyunun konusu ise Müzede Bir Gece filminden esinlenilmiş.

Oyunda 4 ana androide karakter var. Baş karakterimiz, Freddy Fazbear, kahverengi bir ayı. Foxy, kızıl bir tilki. Bonnie, eflatun renginde bir tavşan ve son ana karakterimiz Chica da açık sarı renkte bir tavuk. Bunlara ek olarak bir de Golden Freddy var. Bu aslında Freddy Fazbear’ın aynısı. Ama altın renginde ve gözleri yok. Bu ayıcığın aslında hayalet olduğu yönünde iddialar var.

“Five Nights at Freddy’s” oyunu çıktığı anda hem oyuncular hem de eleştirmenlerden çok iyi yorumlar aldı. Bunun üzerine sadece 3 ay sonra, Kasım 2014’te serinin ikinci oyunu piyasaya sunuldu. Ancak açıkçası ikinci oyunda çok fazla şey eklenmedi. Yeni 6 robotla oynuyorsunuz ve artık kapıları açıp kapatamıyorsunuz.

COMPARTELO EN LAS REDES SOCIALES

Processing your request, Please wait....